al. Marcina Kromera 25 C

51-169 Wrocław

tel. 697 181 613

tel. 733 190 120

      

gabinetfemininity@gmail.com

Fotoodmładzanie - BTL Exilite IPL

TOP 6 Naszych zabiegów

Termolifting - BTL Exilis Elite

Trwała depilacja laserowa - BTL Exilite IPL

Fala akustyczna - BTL X - Wave 

STOP wypadaniu włosów -  DR CYJ Hair Filler

Drenaż limfatyczny - BTL 6000 LYMPHASTIM

Social media:

Copyright 2022 FEMININITY Terapie Medyczne

All Rights Reserved

KONTAKT

 

Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

 

  • Promienie UVBśrednia długość fali, penetruje w naskórek oraz skórę właściwą. Uszkadzając komórki naskórka, DNA i białka komórkowe. Wywołuje rumień, opaleniznę oraz poparzenia słoneczne, odpowiadają także za nowotwory skóry (uszkadzając białko P53). Indeks zależy od pory roku oraz pory dnia.
  • Promienie UVAnajdłuższa fala, jej natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku, nie jest zatrzymywana przez chmury, mgłę i okna. Bardzo szybko niszczy włókna kolagenu oraz elastyny z których jest zbudowana nasza skóra. Dociera nawet do tkanki podskórnej, gdzie niszczy DNA komórek, w wyniku czego powstaje fotostarzenie które charakteryzuje się zmarszczkami, przebarwieniami, pogrubieniem i rogowaceniem skóry, rozszerzeniem i pękaniem drobnych naczynek, przesuszeniem skóry.
  • Promienie UVCnajkrótsza fala, nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest pochłaniana przez atmosferę ziemską.

 

Aby nie narażać skóry na ryzyko szkodliwego działania powyżej wymienionych rodzajów promieniowania, warto stosować filtry przeciwsłoneczne przez cały rok.

 

 

Mianem filtrów przeciwsłonecznych określa się związki chemiczne, wykorzystywane w kosmetykach, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

 

W kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów:

 

  • Filtry chemicznemają różną budowę chemiczną, ale zawierają w swej cząsteczce grupę karboksylową, która pod wpływem energii ulega zmianie. Wnikają one w naskórek, ale tylko w jego powierzchniowe warstwy, pochłaniają część promieni krótkich, natomiast promieniowanie o dłuższej fali jest odbijane. Należą do nich: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne. Czasami mogą powodować podrażnienia, dlatego osobom ze skórą wrażliwą, atopową, skłonną do alergii oraz dzieciom zaleca się kremy z filtrami fizycznymi.

 

  • Filtry fizyczne tzw. lustrzane zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVB i działają na zasadzie odbijania promieniowania z całego zakresu długości fal. Są to przede wszystkim substancje pochodzenia mineralnego. Filtry fizyczne nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tworzą na powierzchni skóry warstwę, czyli barierę dla promieni UV; ich działanie ochronne polegaja na odbijaniu i rozpraszaniu promieni. Do nich należą: dwutlenek tytanu (stosowany także we fluidach) oraz tlenek cynku. Obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA.

 

 

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (oznaczany symbolami IP, LSF lub najczęściej SPF – Sun Protection Factor) dotyczy przede wszystkim działania fotoochronnego w stosunku do promieni UVB, natomiast symbole PPD (ang. Persistant Pigmentation Darkening) i IDP (ang. Immediate Pigmentation Darkening), określają zdolność produktu kosmetycznego do ochrony przed promieniowaniem UVA (im wyższe liczba tym lepsza ochrona przed promieniami UV).

 

Przyjmuje się, że skuteczność preparatów z SPF 50+ wynosi ok. 98%. W ocenie ilości preparatu z filtrem koniecznej do nałożenia na skórę by była ona efektywna stosuje się tak zwaną  zasadę łyżeczkową. Ilość kremu nie mniejszą od połowy małej łyżeczki nakłada się na okolice twarzy, szyi oraz każdą z kończyn górnych. Na skórę karku, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych nakłada się ilość nie mniejszą niż 1 łyżka stołowa.

 

Promieniowanie UV może wywołać ostre odczyny bezpośrednie bądź odsunięte w czasie, np. po paru godzinach. W przypadku kumulowania się przez lata napromieniowania skóry, powstają odczyny przewlekłe, takie jak fotostarzenie, zmiany nowotworowe i przednowotworowe skóry. Bardzo ważne jest więc uprzedzenie wszystkich korzystających z kąpieli słonecznych i sztucznych naświetlań, o niekorzystnym wpływie promieniowania na organizm i skórę, a nawet o zagrożeniu dla życia.

 

 

Zdjęcie zostało zrobione w świetle UV. Część twarzy po prawej stronie została pokryta medycznym kremem z ochroną SPF 50, co całkowicie zablokowało dostęp szkodliwych promieni UV do powierzchni skóry.

Czym są filtry przeciwsłoneczne? Dlaczego warto je stosować?

25 marca 2022
Copyright 2020 FEMININITY Kosmetyka Profesjonalna 
All Rights ReservedSocial media:
  1. pl

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

KUP

VOUCHER